Neviditelný svět

aneb dění v nefyzických rovinách pohledem zákona příčiny a následku.


Tarot

Psalo mi v průběhu doby několik dívek, že si koupily/dostaly tarot od nějaké Američanky, a neví si s ním rady. Pro mě zcela samozřejmě, ony však neví, co udělaly špatně. Nemají z toho radost, a ptají se. A ptají se nervózně..

Proč? Jak to? Jak tedy vybírat? Na co si dát pozor? Čemu má tarot vlastně sloužit? A dá se tomu celému věřit?

..a většinu odpovědí spíš nechtějí slyšet. Protože většinou se ptají pozdě. A někdy také už začaly hledat chybu v sobě. A obviňovat se. Atd. Tak jsem to sepsal. Všechno, co by se takovým dívkám mohlo hodit. (Chlapci mi kupodivu nikdy nepsali.. eh, našli se – aktualizováno po šesti letech :)

Věru, moc špatně se odpovídá, když se vás ptá anonymní osůbka v nejistém stádiu puberty na nějakém konci sítě; ptá se sice poučeně – nepřímou otázkou, protože už ví, že přímé otázky nejsou slušné, ale chce přímou odpověď, protože už z principu nenávidí všechno, co byť i jen připomíná zbabělé vytáčky dospělých.

A většina takových osůbek je také odhodlána při prvních náznacích vytáček okamžitě zrušit kontakt. To není příjemné, takže se snažíte, ale.. někdy se opravdu nedá z jednoho dotazu odhadnout, kdo se ptá, co chce doopravdy slyšet, jakým bude rozumět termínům a když se seknu, jestli dostanu druhou šanci.

Předesílám, že ženy jsou důsledně vedeny pochybovat o tom, že nějaký muž bude mít pochopení pro jejich – tedy ženské – problémy, a na druhou stranu jsou vedeny ke slepému následování matčina příkladu, potažmo příkladu jakékoliv dostupné ženské autority. A tato „výchova“ je sice dost nelogická, zato je kolikrát hodně drastická. A nesmlouvavá. A hloupá.

Zcela v duchu této výchovy si naše dívka pořídí karty od americké odbornice (musí být dobrá a důležitá, když jí vyšly karty i u nás, s tím určitě neudělám chybu), nebo jí ty karty pořídí nějaká žena z rodiny (s identickým myšlenkovým pochodem), a nutně pohoří.

Rozčarovaná vleze na nějaké fórum a zeptá se na to mě, přičemž mi dá třeba jen jednu jedinou šanci. Já vnímám, jak jí je a co se v ní děje, a mám samozřejmě snahu jí pomoct, ale.. 90% dívek mi to ani nechce dovolit a zkouší, jestli se s ní o tu „čest“ jí pomoct budu prát.. není ta vaše výchova fakt nějaká uhozená?

Představte si českou dívku, která navzdory této brutální výchově pořád ještě myslí, v rámci možností i docela samostatně.. tak v takové dívce se nejpozději na začátku puberty začnou projevovat vlastnosti jako empatie, telepatie (při zamilovanosti), a nádavkem se probouzejí dědičné ženské aspekty, jako hluboký smysl pro symboliku, obřadnost, věštění, širší pochopení života atd.

Tohle vše naši dívku nakonec přivede – zcela přirozeně – k tarotu. Proto si pořídí karty s výkladem, v cenové kategorii, kterou pokládá za přijatelnou, a většinou ani netuší, že ty peníze právě doslova zahodila. A proč?

Americké návody

Předně, žádného myslícího člověka nemůže uspokojit polopatistický návod pro Američany, zvlášť když ten návod psal také Američan – situace obecně zvaná "jednooký-mezi-slepými", nebo někdy také "slepí-vodí-slepé". To ostatně dostatečně ukázala spousta amerických příruček, jejichž polopatismus je pro normálního Čecha nejen téměř urážlivý, ale i dost zavádějící.

Pozitivní myšlení je úžasná věc: pravidlo je jasné: "Co myslíte, to jste, kontrolujte si myšlení a bude se vám kontrolovat život". Většině Čechů k tomuto stačí dva tři tipy plus upozornění na asi dvě nástrahy, které to celé má. Bohužel, u nás se pozitivní myšlení prezentovalo se spoustou balastu, protože v amerických knihách.

Totiž, on to původně úplný balast není: ty jednotlivé návody, jak to pozitivní myšlení vlastně vůbec pojmout, to jsou pomůcky pro Američany, kteří si bez návodu nenajdou ani vlastní zadek. V Čechách však tyto pomůcky působí opačně, jako omezení. Asi nejlépe příkladem. Všichni znáte naše turistické značky, že?

Tak si představte turistické značení pro Američany: lesní pěšina se pokryje asfaltem, uprostřed něj se vyznačí čára, a po stranách budou nejen šipky, kterým směrem tento turistický pruh jde, ale i předznačené ťápoty, kam nejlépe položit nohu. To jsou přesně americké návody v českých zemích. A řeknu vám, že není nic žalostnějšího, než pohled na české ženy týrající se americkými návody na dobrou postavu, dobré zdraví, dobrý manželský život..

Luise L. Hay, výborná americká terapeutka a její Miluj svůj život je skvělým příkladem dokonalé americké věci, která nefunguje v Čechách.. až na pár výjimek, kterým nějakým nedopatřením přesné návody sednou. Američan funguje tak, že se naučí přesné návody s tím, že z jejich poctivého dodržování se po pár letech možná vyloupne princip.

Řekněme, že se tak stalo: princip se vyloupl a Američan najednou pochopil, o co jde. A cca jeden z milionu se občas odváží na takový princip spolehnout a zaimprovizovat – vybočit z původních návodů. Objeví tak nějakou další možnost (tedy i Američané občas něco vytvoří). Takový je způsob, jakým se Američané učí.

My se ale učíme rovnou v principech, a v jejich rámci rovnou tvoříme. Běžný český adolescent má cca tolik zkušeností, jako běžný americký důchodce. A přesně tohle v nás americké návody ubíjejí.. jako by nestačilo, co v této věci dělá naše vlastní společnost. Miluj svůj život od Luise L. Hay v Čechách splnilo ohromnou službu všem, kdo si přečetli hlavní myšlenku a obsah, tedy jednotlivé nadpisy. To je právě tak akorát to, co je potřeba.

Pak nelze nezmínit ten seznam nemocí a jejich psychických příčin, úplně na konci.. a ten je ale nedocenitelný. Kdo by si byl pomyslel, že se k nám dostane část moudrosti našich prapraprababiček prostřednictvím americké autorky? Těch prapraprababiček, co rozuměly přírodě i životu a co je katolíci vyvraždili coby čarodějnice? Já vím, ani o tohle tu teď nejde. Teď tu jde o to, že americké příručky jsou v Čechách zavádějící (a po hříchu degenerují obyvatelstvo).

Co je tarot

Ovšem tarot má být zrcadlo. Pravdivé, věrné zrcadlo vašeho života. Proto tam jsou všechny ty symboly, které vás bezpečně navedou na ty správné myšlenky. V tarotu proto není a nemá být místo pro zavádějící výklady. Nepovedený tarot není tak neškodný jako nepovedená učebnice pozitivního myšlení.

Každé slovo navíc je v tarotu jako šmouha přes zrcadlo: odpírá vám pravdu, kterou potřebujete zjistit, kvůli které si děláte výklad, a nutí vám nesmysly přímo do podvědomí.

To už je, milé dámy, zase lepší zeptat se "přítelkyně" nebo napsat si nějaké klasické, patriarchátem prověřené ženské autoritě do nějakého ženského časopisu, než si pořídit špatný tarot a snažit se zlepšit si život jeho prostřednictvím. Ona i ta přítelkyně vám občas řekne to co opravdu potřebujete slyšet. Tarot MÁ být univerzální!

Stejně jako zrcadlo musí být schopno odrazit všechno viditelné, i tarot musí být schopen odzrcadlit život kohokoliv z nás. Jsou taroty univerzální, které toto beze zbytku splňují, a jsou taroty specifikované. Totiž, najdou se občas mistři, kteří cítí, že si potřebují upravit symboliku, nebo používat jiné obrazy, které jim sedí více, nebo třeba proto, že jsou jednoduše specialisté v nějakém oboru, tedy si vytvoří vlastní tarot nebo vlastní verzi nějakého tarotu stávajícího.

To je případ třeba manželů Argoni – někde psali, že si vytvořili vlastní tarot: umím si představit, že při jejich specifikaci a vůbec způsobu života používají svou vlastní symboliku, a umím si představit, že se jejich tarot bude hodit všem, kdo se snaží jít v jejich stopách (teď si nejsem jistý, jestli ho vůbec vydali?). Bohužel jsem jejich tarot nikdy neviděl, všeobecně však platí, že specifický tarot může být zavádějící pro jinou než cílovou skupinu.

Do tohoto pytle by teoreticky mohl patřit i tarot zmíněné Američanky. Myslím si to hlavně proto, že původní cílovou skupinou budou nejspíše lidé, kteří potřebují návod i na zmačknutí knoflíku na pračce. (Položte prst bříškem na tlačítko přibližně doprostřed tohoto symbolu..) Slovy Američané.

V takovém případě však bude tento tarot na svém místě opravdu jen v Americe. Vyjde-li však takový tarot v Čechách, bude se nám vnucovat představa poněkud jiné kategorie výrobku, že? Z jiného pohledu je totiž tarot zboží jako každé jiné, takže pokud má někdo dojem, že na trhu je nějaká mezírka a nějaký ten tarot by se do ní vešel, není nad rychlou akci a dodání tarotu vlastního.

Oblíbeným trikem je smontování tří a více výkladů z toho, co dosavadní trh nabízí. Vyšší třída pak nabízí takový výklad s kartami z dílny Crowley-Harris, třída nižší dodává takové ty mazanice na příslušné či dokonce jen přibližné téma. Ty druhé jsou příznačné spíš pro odpad.

Takhle, já nemyslím mazanice, co se týká barev. Vůbec ne. Mám na mysli rozmazaný význam. Konkrétnost tvarů není absolutně podmínkou. Jedinou podmínkou je významově zcela jednoznačné vyzařování karty. Když někdo dokáže příslušnou symboliku vyjádřit abstrakcí, proč ne, že?

A čemu říkám odpad? Low-end říkám u tarotů takovým těm rádoby kompletům, kde jsou k "mazanicím" dodány poloprázdné nebo dokonce zcela chybějící výklady, spolu s výzvami typu: "Doplňte si sami. Jak na vás působí tato karta? No? A za tři měsíce zopakujte..".

Úloha tarotu

To už je skutečné znevážení významu tarotu jako zrcadla lidské duše. Kdo by chtěl zvědět, co takový tarot obnáší a jak hluboko jde k principům samotného vesmíru, jen aby nám mohl poskytnou opravdu dokonalé zrcadlo, nechť přijme odkaz na Crowleyho Knihu Thothovu, která toto všechno vysvětluje tak dobře, že jsem tomu chvilkami rozuměl i já.

Univerzální tarot funguje jako zrcadlo rovné a bez kazů. Vystačí s ním bez problémů naprostá většina lidí.

Specifické taroty fungují jako příkladně zrcadlo kosmetické, které se hodí na jeden účel a nebo jednomu druhu lidí, pro zbytek je však nepoužitelné, protože je zavádějící.

U tarotu dělaného nekvalifikovaně neboli jen na kšeft:

Vyšší třída – dobré karty s matoucím výkladem působí jako zrcadlo pošpiněné, bezúčelně zprohýbané či popraskané. Člověka to spíš znervózní – čekám že uvidím celou pravdu, a ono to jaksi nejde. Jde s ním pracovat, ale jen po kouskách. V nouzi asi dobré.

Nižší třída – matoucí karty s matoucím výkladem, to je jako zrcadlo beznadějně poničené. Něco se sice dozvíte, ale nevíte co to je, nakolik jde o pravdu a nakolik se vás to vůbec týká, to jest, nakolik to zrcadlo odráží právě vás. Používáte-li takový brak, hazardujete poněkud se svým nitrem. A když navíc víte, co od tarotu chcete a máte dojem, že jste to dostali.. Prostě, nebrat ani v nouzi!

Odpad aneb napište si, co si vyložíte, to je vyložený podvod. Zrcadlení odpadu by se asi nejlépe přirovnalo k malinkému rybníčku, který je sice zarostlý rákosím a žabincem, zato v něm vyschla voda. Neuvidíte samozřejmě nic, a to jediné, co vás mate, je nálepka vodní plocha, totiž tarot.

Tarot v naší pokrytecké společnosti nahrazuje pravdivou zpětnou vazbu. Třeba dneska se kolem mě v čuprmarketu asi desetkrát otočil chlapík, kterého zradila Rexona. Dlouhodobě. Ten svetr tím musel být vyloženě prolezlý. Jak na potvoru byl pán aktivní až běda, během pěti minut proběhl několikrát celou prodejnu, a než jsem se nadál, nebylo kam jít, abych si nepřipadal jak na jeho stopě.

Pánovi zřejmě nikdo neoznámil, že smrdí jako prase. To se totiž v naší společnosti nedělá. Jednak to není (asi?) slušné, a jednak, kdoví jak by to vzal, že? Co když je agresivní? Co když se bude chtít prát? Co když ztropí hysterickou scénu na celý market, jak jsem nevychovaný, a se*u se do cizích lidí?

Nikdo nechce mít nepříjemnosti a většina z nás není ochotna je jakkoliv riskovat. Výsledkem je ale společnost lží, pokrytectví a přetvářky. A dokud ponese naše společnost tuto kvalitu, dotud budeme potřebovat náhražky jako je tarot. Respektive, tarot by zmíněnému pánovi pravděpodobně také neoznámil, že zapáchá, ale upozornil by ho jednou kartou na fakt, že kolem něj vzniká napětí, a druhou, doplňující kartou by se zjistilo, že to napětí má nějaký vztah k jeho fyzické stránce. Rozumíte jak to funguje?

Vy si vyberete karty se symboly, které odpovídají tomu, čím se právě zabýváte ve vašem podvědomí. Pohled na kartu a příslušný výklad ve vás něco propojí, navede vaše vědomí potřebným směrem, a vytvoří tak optimální podmínky pro vynoření problému z podvědomí. Jinými slovy, dozvíte se pravdu.

Zneužití karet

Je tu spousta amatérských i profesionálních kartářů a kartářek, leckdo z nich fušuje nějakým způsobem i do magie, a drtivá většina z nich vám nadiktuje, co prožijete. Většina lidí se tomu neumí vůbec bránit a opravdu to pak prožijí a hlásají – to je dobrá kartářka, fakt to uhodla.

OMYL!

Smrtelně nebezpečný omyl. Ta kartářka vám jen zmanipulovala život, ať už tak nebo onak. A do toho jste nutně museli přejmout spoustu programů z jejího podvědomí, protože jinak by vám to nemohlo vyjít. A platí, že skryté prvky = magie, a skryté prostředky použité k ovládnutí ostatních je magie černá.

A kdo ví, čemu všemu vás taková kartářka dokáže zaprodat, aniž by si toho byla třeba vědomá? A čemu kartář? Chápejte, tohle není legrace. Může to být stejně vražedné jako horoskopy v novinách, a může to být ještě mnohem, mnohem horší. Horoskopy v novinách, zvlášť ty týdenní, jsou prostě jen zrádné programy do mozku.

Výklad karet je osobní, a hraje v něm roli jak způsobilost terapeuta, tak i jeho osobnost, a základní součástí té způsobilosti musí být schopnost celou tu osobnost vypnout na celou dobu výkladu, a také na přivítání a rozloučení. Nic osobního nesmí ven, dokud člověk není zcela čistý, jinak hrozí ovlivnění.

A ovlivnění je přitom to, co k spoustu kartářů ke kartaření přímo táhne a vykládají karty proto, aby si ukojili potřebu vládnout. Věří na osud a hrají si na jeho pány, místo aby sloužili láskou a snažili se ostatním pomoct. A poznáte je právě podle toho, že vykládají nebo dokonce věští osud, a pak podle toho, že říkají, co vás čeká.. a to už bývá pozdě.

Stejné je to se čtením z ruky, z čajových lístků, z eneagramu nebo třeba z horoskopu, je to jedno, pro všechny výklady platí stejná pravidla: pomoct odhalit směr života, ukázat možná úskalí a pomoct najít řešení.

Kdo nezná aspoň jednu jedinou funkční cestu z jakéhokoliv problému, s nímž je možné se setkat, nebo nezná způsob, jak se k takové cestě dopracovat, neměl by dělat výklad, a to ani sobě, leda by měl k dispozici něco jako je právě Zieglerův tarot, kde je toto všechno dokonale ohlídáno a podchyceno.

Právě tak je dobré co nejlépe pochopit, jak který ten prostředek funguje, protože už to pochopení samo by mělo člověku ukázat, že osud jako takový v příčinném vesmíru neexistuje, že každý člověk má řízení života ve svých rukou, a že veškeré tyto prostředky mají za úkol jediné, pomoct se člověku s orientací ve svém nitru, ve svém životě..

..a především mu pomoct pochopit, že si ten život každý člověk řídí vytvářením akcí, na které dostává reakce, a že život každého člověka je dán ne osudem, ale tím, jaký k těm reakcím zaujme postoj. A celou dobu musí dbát na to, aby celé sezení bylo co možná konstruktivní.

Pozice terapeuta

Dobrý terapeut vám tedy nikdy nebude nic vnucovat a nikdy nevypustí z úst „čeká vás to a to“. Řekne: „Podívejte se, vy teď podle karet míříte tam a tam. Pokud tam nechcete, stačí si uvědomit, co to znamená a změnit to a to“. A probere s vámi, jak to udělat, vysvětlí vám zákonitosti karmy a pomůže vám najít její nitky. Ve vás..

Úplně nejlepší kartáři však jen doplní funkci karet, pomáhají vám s naváděním vašeho vědomí k vaší vlastní pravdě, a na vaši pravdu vás nechají přijít samotné. Výhodou je, že všechno uslyšíte až od sebe, a pokud něco slyšíte od sebe, vždycky víte, že máte moc to změnit, a vždycky už v tom okamžiku také tušíte, jak to udělat. Tím pádem se nemůže stát, že by jakékoliv jeho slovo působilo jako věštba nebo dokonce kletba, a tím je vše čisté.

Proto nejraději používám Zieglerův tarot, protože jak samotné výklady, tak i způsoby výkladu jsou psány čistě a naprosto konstruktivně, při sebezkoumání nepotřebujete nic dalšího, a v pozici terapeuta stačí výklady přečíst, popřípadě pomoct dotyčnému se v sobě zorientovat. Takhle to můžete dělat i sami, bez jakéhokoliv rizika.

To, co k tomu potřebujete vědět, je že každý člověk má svůj svět. Znáte to, svět školníka není úplně stejný jako svět učitelky zeměpisu, i když jejich světy mají docela hodně společných rysů. Úplně jiný svět bude mít bankovní úředník, a zcela jinak bude vypadat svět zedníka, to vše v rámci našeho společného světa.

Každý sám si určuje pro svůj svět pravidla, pokud zrovna nesvolil, aby je někdo určil za něj. Třeba rodiče, ti mívají takové tendence určovat pravidla svým dětem.. a kolikrát i cizím. A děti k tomu buď svolí (podřídí se), nebo ne, a z toho bývá válka. Co je dobré pro vás, nemusí být dobré pro kohokoliv jiného. Pokud někomu vykládáte tarot, a nechcete mu strašlivě ublížit, necpěte mu vaše pravidla.

Při výkladu bývá člověk rozebraný, nepříliš jistý, a je náchylný brát si každé slovo příšerně osobně. Nikdy nikoho také nesuďte, nikdy nikoho nelitujte, a nikdy do nikoho nevrtejte, nevíte, co se může stát. Vrtání mají za úkol karty. Musíte být ale připraveni napovědět. Člověk si s něčím nemusí vědět rady, a celé vykládání na tom může ustrnout..

Abyste uspěli, musíte dotyčného sledovat: jednak empaticky – prociťovat, co se v něm asi děje, a jednak sledovat jeho vnější projevy, a především to, jestli to co říká dává smysl. Chraňte se jeho příběh prožívat, ztratili byste se. Všechno co řekne, všechno vám musí dávat smysl. Když si bude v něčem odporovat, jemně ho upozorněte, ale netrvejte na tom. A když mu něco nepůjde přes pysky, povzbuďte ho – všechno, co ze sebe dostane ven mu pomůže.

Jediné, čím můžete pomoct aktivně – a většina lidí potřebuje pomoct – je soucit a přijetí. Když s člověkem budete sou-cítit, posílíte nejen jeho, ale dodá to sílu i vám. A soucitem je dáno přijetí, a přijetí znamená důvěru nejen k vám, ale i důvěru v sebe a plodí odvahu udělat potřebná rozhodnutí.

A každé rozhodnutí přináší sílu potřebnou k jeho uskutečnění.. pak stačí udělat první krok :)


© dirosloví.cz | Průvodce diroslovím | Mapa stránek | Ke stažení | Meta info